Skalky a záhony

Vo vašej záhrade by určite nemala chýbať skalka. Tá totiž vašu záhradu urobí zaujímavejšou a krajšou. Skalka sa výborne vyníma napríklad v kombinácii s múrikom, či kameňmi. Vhodné rastliny, ktoré sa sadia do skaliek sú skalničky. 

Skalničky predstavujú množstvo rastlinných druhov ako sú trvalky, letničky, dvojročné rastlinky, niektoré druhy krov. Vytvoriť a dokonale zladiť záhon z množstva trvaliek a ostatných rastlín je veru umením. Je náročné ich zladiť tak, aby kvitli postupne počas celého roka a aby boli farebne a výškovo zladené. Klasické skalničky pochádzajú z najrôznejších prírodných podmienok, ale väčšina z nich sa dobre aklimatizovala, že ich pestovanie je pomerne ľahké.. Sú to zaujímavé rastlinky, ktoré potrebujú veľa slniečka, suchého miesta s priepustnou pieskovitou pôdou. Sú veľmi vítané aj na vysádzanie korýt, či strešných záhrad. Záhony sa po väčšine posypujú mulčovacou kôrou alebo kamienkami.
Skalnička Iberka je skalnička, ktorú môžte vysádzať po okrajoch skaliek. Je málo rozrastajúca, má stálozelené listy s hustým kvetenstvom. Kvitne v apríli až v máji. Rez kvetov podporuje ďalšie kvitnutie.
Nenáročnou skalkou je aj skalka Tarička. Je to skôr poloker husto prerastený chlpatými listami, svietivo žltými kvetmi. Tarička kvitne v máji.
Lomikameň patrí medzi druhy vysokohorského pôvodu. Vyznačuje sa hustými listami rôznych tvarov. Kvety sú rôznych veľkostí, rôznej farby ako je biela, žltá, ružová, červená, fialová.
Známou rastlinkou alebo skôr miniatúrnym krom je Bonsai. Bonsai pochádza z Číny a znamená to strom v nádobe. Tento zakrpatený druh miniatúrnych stromov sa dá umiestňovať aj s nádobami na skalkách, na múrikoch alebo na balkónoch ako typické miniskalky.

 


Zábava, Voľný čas Okrasné záhrady Surf.sk Smog.sk TOPlist